piątek, 25 lutego 2011

1307. Meksyk

Kościół San Miguel de Allende jest największą atrakcją miasta Guanajato. Charakterystyczna sylwetka tej gotyckiej budowli o ciekawym, nieco różowym kolorze wznosi się ponad dachami domów i jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli kolonialnej architektury meksykańskiej. Kościół stoi na głównym placu w mieście i jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem. Zbudowany w 1683 roku, w 1880 został poddany gruntownej renowacji. W krypcie zlokalizowanej w podziemiach kościoła złożono zwłoki bohaterów narodowych, Felipe Gonzaleza i generała Anastasio Bustamante.


1306. Ekwador

Cuenca (pełna nazwa: Santa Ana de los cuatro rios de Cuenca) - miasto w południowym Ekwadorze, w kotlinie śródgórskiej (Andy), przy Drodze Panamerykańskiej, stolica prowincji Azuay. Trzecie co do wielkości miasto Ekwadoru. Ze względu na zabytkową zabudowę centrum znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


1305. Irlandia

Dnia 6 listopada 1973 roku, J. E. Cunnane, Arcybiskup Tuam, poświęcił teren pod nowy kościół. Kościół ten, który wznosi się teraz dumny i piękny w pobliżu wioski Knock, jest pod wezwaniem „Najświętszej Marii Panny, Królowej Irlandii”. Jego kamień węgielny, z białego marmuru kararyjskiego, został poświęcony przez Ojca Świętego, Papieża Pawła VI i położony przez Arcybiskupa Cunnane w dniu Wniebowzięcia Matki Bożej, w 1974 roku. Zbudowanie tego dużego i pięknego kościoła, będącego w stanie pomieścić 15.000 osób, było kulminacją obchodów stulecia. Setki tysięcy wiernych odwiedziło to miejsce, przybywając ze wszystkich zakątków Irlandii, a nawet – ze wszystkich stron świata. Katolicy wierzą, że 21 sierpnia 1879 roku w Knock miało miejsce objawienie maryjne. Świadkowie twierdzili, że przy zewnętrznej tylnej ścianie miejscowego kościoła ukazała się Matka Boska, św. Józef, św. Jan oraz ołtarz z barankiem i krzyż na ołtarzu, a wokół ołtarza unosiło się kilka aniołów. Objawienie miało trwać ok. 2 godzin i obserwowało je bezpośrednio 15 osób. Wkrótce, kiedy wieść o objawieniu się rozeszła, do Knock zaczęli przybywać pierwsi pielgrzymi, w tym ludzie chorzy, z których spora część miała zostać cudownie uzdrowiona. W 1979 roku, w setną rocznicę objawień do Knock przybył Papież Jan Paweł II, nadając kościołowi godność bazyliki. Papieża witało pół miliona wiernych. Jan Paweł II podarował Knock złotą różę, która jest obecnie eksponowana przy kościele, w pobliżu którego miało mieć miejsce objawienie. Na pamiątkę papieskiej wizyty nieopodal bazyliki ustawiono duży krzyż.


1304. Szwecja

Kullaberg jest nazwą koniuszka Półwyspu Kullen, najbardziej na zachód wysuniętego miejsca w Skanii w Szwecji. Góruje nad morskim zlewiskiem Cieśnin Duńskich i Kattegat. Jest to urwisko o nieco pagórkowatej powierzchni, wznoszące się od 70 do 188 m nad poziom morza. Jego krawędzie stanowią klify, tj. urwiste skały stromo opadające do morza. Klify te, szczególnie na północnym i północno-zachodnim wybrzeżu, formują szereg małych zatoczek, z których niektóre zostały nazwane. Powierzchnia urwiska wzdłuż tego wybrzeża pokryta jest lasem o niejednolitej roślinności. Niektóre drzewa są niskie, powykręcane, skarłowaciałe od uderzeń wiatru od morza, inne, dalej od krawędzi, są wielkie i stare, w szczególności odcinek bukowego lasu. Nad południową zatoką Kullabergu leży małe miasteczko Mölle, głównie turystyczne i golfowe. W pobliżu najbardziej zachodniego punktu Kullabergu, prawie 80 m nad poziom morza, wznosi się potężna latarnia morska nazwana "Kullens fyr". Pierwsza latarnia morska została ustawiona tam w roku 1563.


1303. Francja

Orlean to miasto położone nad Loarą w miejscu, gdzie zmienia ona swój kierunek z północno-zachodniego na południowo-zachodni i gdzie wpadają do niej dwa dopływy. Orlean szczególnie związany jest z postacią Joanny d'Arc, która tutaj odparła atak wojsk angielskich. W starożytności miasto nosiło nazwę Cenabum i było ośrodkiem celtyckiego plemienia Karnutów. Podbite przez Rzymian, w 52 p.n.e. stało się miejscem wybuchu powstania antyrzymskiego, w wyniku czego zburzył je Cezar.


czwartek, 24 lutego 2011

1302. Czechy

Kościół katedralny w Brnie to jedna z trzech wielkich gotyckich katedr w Czechach (obok praskiej Katedry św. Wita i katedry w Ołomuńcu). Oryginalnie była to romańska świątynia zbudowana na szczycie wzgórza Petrov, następnie przebudowana w stylu gotyckim. Obecna forma to efekt prac dokonanych na przełomie XIX i XX stulecia, gdy nadano budynkowi neogotycki styl i ukończono wieże, z których dziś rozpościera się przepiękna panorama miasta. W historii miasta świątynia odegrała ważną rolę podczas szwedzkiego oblężenia w 1645 roku. Dowodzący Szwedami generał Torstenson zadecydował, że jeśli Brno nie padnie do południa, wycofa wojska. Tuż przed jedenastą Szwedzi byli bliscy zwycięstwa, ale wtedy katedralny dzwonnik zaczął ze wszystkich sił bić w dzwony. Zmyleni najeźdźcy, zgodnie z rozkazem odstąpili od oblężenia. Na pamiątkę tego wydarzenia katedralne dzwony do dziś wybijają południe o godzinie 11.00.


wtorek, 22 lutego 2011

1301. Argentyna

Sierra de Córdoba to pasmo górskie w centralnej części Argentyny, w prowincji Córdoba. Zbudowane ze skał granitowych i metamorficznych, uformowanych w kambrze i paleozoiku, pokrytych młodszymi skałami osadowymi. Występują tu również szczyty pochodzenia wulkanicznego. W niższych partiach występują płaskie powierzchnie zwane pampasami.


1300. Egipt

Egipt to państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Staroegipska nazwa kraju oznacza „Czarny Ląd” i odnosi się do żyznych gruntów wzdłuż Nilu będących przeciwieństwem sąsiadującej z nimi pustyni, „Czerwonego Lądu”. Arabskie słowo Miṣr, obecna oficjalna nazwa kraju, ma pochodzenie semickie. Według pierwotnego asyryjskiego rodzaju pisma słowa Misir/Musur są spokrewnione z hebrajskim słowem מִצְרַיִם (Mitzráyim) oznaczającym kraj lub państwo. Początkowe wąskie znaczenie tego słowa rozumiane jako Egipt Dolny (Dolny Kraj), zostało rozszerzone na cały kraj (Górny i Dolny Egipt). Biblia wspomina o Egipcie i jego mieszkańcach ponad 700 razy. W niektórych psalmach Egipt został nazwany krainą Chama.


1299. Korea Południowa

Republika Korei to państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.


1298. Litwa

Wilno jest stolicą Litwy, w której mieszka prawie 550 tysięcy ludzi. Miasto dzieli się na dwie podstawowe części: Stare Miasto i Nowe Miasto. Wileńska Starówka pochłania ok. 225 hektarów a w 1994 roku znalazła się na liście międzynarodowego dziedzictwa UNESCO. W Wilnie mieści się 40 kościołów, wśród których najbardziej imponujący to barokowy kościół św. Piotra i Pawła, który zawiera powyżej 2000 rzeźb a także kaplica w Ostrej Bramie ze znanym obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Atrakcją jest również Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, która jest obszarem spoczynku królów Polski, która była wielokrotnie regenerowana po historycznych zniszczeniach. Dekorację świątyni stanowi Kaplica św. Kazimierza poświęcona pierwszemu synowi Kazimierza Jagiellończyka.


1297. Ukraina

Mariupol to miasto położone we wschodniej części Ukrainy, w obwodzie donieckim nad brzegiem Morza Azowskiego przy ujściu rzeki Kalmius. Ważny ośrodek portowy i przemysłowy na Ukrainie. W mieście znajdują się 2 duże kombinaty metalurgiczne: mariupolski kombinat metalurgiczny imienia Ilicza i "Azowstal". Miasto zostało założone w XVI wieku przez Kozaków zaporoskich, w 1778 roku zostało nazwane Pawłowsk, a w 1789 roku otrzymało prawa miejskie (jest najstarszym miastem w obwodzie donieckim). Nazwa Mariupol pojawiła się w 1780 roku, na cześć Marii Fiedorowny, żony późniejszego cara Rosji Pawła I. Od końca XVIII wieku stał się znacznym ośrodkiem targowym, w 1809 roku otwarto port a w 1882 roku wybudowano linie kolejową łączącą Mariupol z Donieckiem, co umożliwiło eksportowanie przez Mariupol donieckiego węgla. W latach 1886-1889 wybudowano nowy Mariupolski port handlowy, który stał się drugim najważniejszym pod względem przeładunku towarów portem Imperium Rosyjskiego na południu (po Odessie).


poniedziałek, 21 lutego 2011

1296. Chile

Wulkan Osorno to 2652 m wysokości stożkowy stratowulkan leżące między prowincjami Osorno i Llanquihue, w regionie Los Lagos w Chile. Stoi na południowo-wschodnim brzegu jeziora Llanquihue, a także góruje nad jeziorem Todos los Santos. Osorno jest podobny ze swojego kształtu do Mount Fuji. Osorno położony jest na szczycie 250.000-letniego zerodowanego stratowulkanu. Był jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w południowym Chile, z 11 historycznymi erupcjami zarejestrowanycmi w latach 1575 do 1869 roku. Z wulkanu wydobywa się nadal bazaltowa i andezytowa lawa. Górne zbocza wulkanu pokryte są lodowcem.


1295. Wielka Brytania

Zamek Caernarfon, to jeden z najpiękniejszych zamków w Walii, znajduje się nad rzeką Seiont i Menai Strait. Jego wygląd dziś, praktycznie wogólnie nie różni się od tego jak wyglądł siedemset lat temu. Caernarfon, to obszerna, średniowieczna forteca wzniesioną przez Edwarda I. To największy spośród wszystkich zamków zbudowanych podczas podboju Walii Północnej. Caernarfon należy do budowli o najbardziej imponującej architekturze, z wyraźnie zaznaczonymi wpływami wschodniorzymskimi, o czym świadczy już nawet sama nazwa „Caer Cystennin”, oznaczająca Konstantynopol. Caernarfon wyróżnia się dekoracyjnymi pasami kolorowego kamienia i jedynymi na świecie zachowanymi strzelnicami dla słynnych łuków szybkostrzelnych. Tu przyszedł na świat pierworodny syn Edwarda I, dlatego też zwyczajem przestrzeganym do dnia dzisiejszego jest, aby pierworodny syn każdego brytyjskiego monarchy właśnie tu na tym zamku obwołany został księciem Walii. Ta tradycja jest ciągle żywa, stąd zamek był miejscem inwestytury księcia Karola w 1969 roku.


1294. Finlandia

Kuopio – miasto i gmina w środkowej Finlandii, w regionie Pohjois-Savo, nad jeziorem Kallavesi. Osada została lokowana przez hrabiego Per Brahe już w 1653 (osadnictwo istniało tu jeszcze wcześniej, pierwszy kościół powstał w 1552), lecz za oficjalną datę założenia miasta przyjmuje się 17 listopada 1775, kiedy to król Gustaw III uczynił miejscowość stolicą prowincji. Prawa miejskie Kuopio otrzymało w 1782. Rozwój miasta nastąpił w XX wieku. Stało się ono rozwiniętym ośrodkiem turystycznym, handlowym i edukacyjnym. W pobliżu Kuopio znajduje się kompleks skoczni narciarskich Puijo.


piątek, 18 lutego 2011

1293. Irlandia

Dingle to półwysep w hrabstwie Kerry, na południowo-zachodnim wybrzeżu Irlandii, na wyspie o tej samej nazwie, stanowi najbardziej na zachód wysunięty punkt wyspy, od południa oblewa go zatoka Dingle. Angielska nazwa półwyspu pochodzi od największego na półwyspie miasta Dingle. Na wschodzie półwyspu, przy połączeniu z resztą wyspy położone są góry Slieve Mish, zaś w jego centrum znajduje się nie posiadające nazwy pasmo. Na Dingle zachowało się mnóstwo ruin iryjskich klasztorów i wcześniejszych budowli – w porównaniu z innymi regionami kraju jest tu znacznie więcej prastarych fortów, chatek (pustelni) w kształcie okrągłych uli, kapliczek i kamiennych krzyży. Wyraźna w tych stronach żywotność kultury chrześcijańskiej przypomina, że stąd wywodzą się misjonarze, którzy niegdyś ewangelizowali Europę. Najciekawsze starożytne obiekty znajdują się na zachód od miasta Dingle. Warto wymienić Dún Beag, tuż za maleńką wioską Ventry, wczesnochrześcijańską pustelnię Gallarusa, bardziej na zachód, i średniowieczny kościół w Kilmalkedar. Mimo tłumów turystów półwysep Dingle nadal zachwyca swym magicznym charakterem. Przy sprzyjającej pogodzie widać stąd nawet mury klasztoru na Great Skellig u wybrzeży Iveragh. Jednak większe wrażenie robi w czasie deszczu, kiedy chmury opuszczają się nisko ku ziemi, a mgła spowija niewyraźne zarysy tajemniczych kapliczek i pustelni.


1292. Kanada

Park Narodowy Jasper to park narodowy położony w południowo-wschodniej części prowincji, Alberta w Kanadzie. Park został utworzony w 1907 roku, na powierzchni 10878 km2, a jego nazwa pochodzi od nazwiska właściciela punktu skupu skór i futer Jaspera Howesa. Obszar parku zbudowany jest ze skał osadowych pochodzenia morskiego, silnie sfałdowanych i pchniętych podczas ruchów górotwórczych. Występują tu znaczące przeobrażenia rzeźby przez plejstoceńskie lodowce górskie: powstanie klasycznych dolin U-kształtnych, licznych zagłębień karowych, wypełnionych później wodami jeziornymi. To również największy z sześciu kanadyjskich parków położonych w Górach Skalistych, wraz z najwyższym wzniesieniem sięgającym 3747 m n.p.m. Park ten zawiera wszystko czego dusza zapragnie, piękne góry, liczne rzeki, wodospady, przepiękna roślinność i zwierzęta a w tym słynne niedźwiedzie Grizli.


1291. Szwecja

Falsterbo – miejscowość w południowo-zachodniej Szwecji. Falsterbo zostało założone w XI wieku a prawa miejskie uzyskało w połowie XIII wieku. Okres świetności miasta przypadł na XIII wiek, kiedy to rozwinęło się w ważne miasto kupieckie w międzynarodowym handlu rybami. Mieściło się tam centrum handlu śledziami. Pozostałością ery średniowiecznej jest kościół. We Falsterbo znajdują się również ruiny zamku Falsterbohus. W roku 1776 wybudowano nową latarnię. Zastąpiła ona starą, która była w użytku od 1222 roku. Jej model można dziś obejrzeć w Falsterbo. W 1896 i 1911 roku miasto strawiły pożary, które prawie całkowicie zmieniły średniowieczny charakter miast.


środa, 16 lutego 2011

1290. Chorwacja

Park Narodowy Krka obejmuje swoim terenem dolny bieg rzeki Krka, od miejscowości Trosenj i Necven, aż po jej ujście do Morza Adriatyckiego w okolicy miasta Šibenik. Jego powierzchnia wynosi 109 km². Głębokie wąwozy wrzynają się tu w wapienne skały i razem z licznymi jeziorami i wodospadami tworzą niezapomniane widoki. Główną atrakcję stanowi siedem malowniczych wodospadów: Bilusić buk, Prljen buk, Manojlovac, Rosnjak, Miljacka slap, Roski slap i największy oraz najsłynniejszy z nich – Skradinski buk o łącznej wysokości ponad 45 m. Park zalicza się do parków narodowych od roku 1985 i jest jednym z najmłodszych parków narodowych Chorwacji.


1289. Czechy

Praga to jedna podobno jedna z najpiękniejszych stolic Europy. W tym niezwykłym mieście, historia przemyka między Hradem a Złotą Uliczką, przechadza się wąskimi uliczkami starówki, na stałe zamieszkując w monumentalnych kościołach i zamkach. Niesiona wiatrem znad Wełtawy szepcze przechodniom do ucha swoje niesłychane dzieje. A dzieje czeskiej stolicy sięgają już od 200 roku p.n.e.


1288. Francja

Saint-Amand-Montrond – miejscowość i gmina we Francji, w Regionie Centralnym, w departamencie Cher. Osadnictwo na tym terenie sięga zamierzchłych czasów. Rejon ten był okupowany przez Rzymian, a pierwsze opactwo zostału tu ufundowane w 620 roku.


wtorek, 15 lutego 2011

1287. Egipt

Giza znana jest jako miejsce jednych z najbardziej imponujących budowli starożytności, powstałych na tym terenie w większości w XXV w. p.n.e., przy czym słynne piramidy oddalone są o ok. 8 km od centrum starożytnej Gizy. Kompleks piramid oraz pozostałości państwa były atrakcją turystyczną już w starożytności, kiedy niektóre z budowli liczyły 2000 lat. Zespół piramid w Gizie to dwie największe piramidy zbudowane w starożytnym Egipcie oraz piramida Mykerinosa. Wszystkie mają kształt ostrosłupa na podstawie kwadratu. Największą z nich jest piramida Cheopsa - w starożytności "Horyzont Cheopsa" - jeden z siedmiu cudów świata. Ma podstawę o boku 230 m i wysokość 147 m. Piramida Chefrena, jest wysoka na 137 m, piramida Mykerinosa ma tylko 65 metrów wysokości. Wokół tych piramid pobudowano szereg mniejszych, przeznaczonych na grobowce królowych i dostojników państwowych. Obok piramid budowano podziemne pomieszczenia dla barek, które mogły służyć za życia faraona do ceremonialnych podróży po Nilu, a po śmierci były identyfikowane z świętą barką, służącą do podróży po niebie w zaświatach. Przy piramidzie Cheopsa została odnaleziona używana barka, możliwe, że stosowano je do transportu zwłok faraona, jednak inskrypcja zamieszczona na barce wskazuje na to, że ta została umieszczona przez następcę Cheopsa.


1286. Nowa Zelandia

Gejzer to gorące źródło wyrzucające gwałtownie, w regularnych odstępach czasu, wodę i parę wodną. Jego nazwa pochodzi od islandzkiego słowa geysa czyli wybuchać, tryskać. Wybuchy gejzerów odbywają się z różną częstotliwością: od kilku minut do kilku lub kilkunastu godzin albo nawet dni. Gejzery występują na obszarach czynnych wulkanicznie, czyli głównie na terenie Islandii, USA (Park Narodowy Yellowstone), Nowej Zelandii, Kamczatki oraz Japonii. Wyrzucają wodę gruntową ogrzaną przez gorące gazy pochodzenia wulkanicznego na wysokość średnio od 30 do 70 metrów. Czasami między gejzerami występują podziemne połączenia, dzięki czemu ich wybuchy następują kolejno. Przykładem mogą być Gejzer Prince of Wales Feathers połączony z gejzerem Pohutu. Najpierw Prince wyrzuca wodę i parę wodną przez około dwie - pięć godzin, kiedy przestaje zaczyna wybuchać Pohutu.


1285. Malezja

Urok, jaki od dziesiątek lat skłania turystów do wycieczek na Malezję to: niesamowite krajobrazy, które łączą w sobie tereny wyspy Borneo, wyjątkową architekturę typową dla rozwijającej się niezwykle szybko Azji Południowo-Wschodniej i urocze, wręcz klimatyczne zakątki Półwyspu Malajskiego. Nie dziwi więc fakt, że Malezja jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów a na listach biur podróży odgrywa z każdym rokiem coraz większą rolę.


1284. Niemcy

Położona nad Renem Kolonia ma powierzchnię 405,15 km² i jest piątą co do wielkości obszaru gminą i trzecim samodzielnym miastem w Niemczech (po Berlinie i Hamburgu). Kolonia jest najstarszym z dużych miast niemieckich. Została założona przez cesarzową Agrypinę, żonę Klaudiusza, która urodziła się w osadzie legionowej (castra Romana) nad Renem. W roku 50 n.e. nadała tej osadzie nazwę Colonia Claudia Ara Agrippinensium (według innych źródeł Colonia Claudia Augusta Agrippina) i podniosła ją do rangi miasta. Około roku 89 miasto to zostało stolicą prowincji, dzięki czemu stało się jednym z ważniejszych centrów handlowo-produkcyjnych Imperium Rzymskiego na północ od Alp. Odkrycie Nowego Świata, powstanie nowych dróg handlowych i wynikające z tych zdarzeń zmiany w europejskiej gospodarce doprowadziły do gospodarczego i politycznego upadku miasta. W 1560 roku przerwano budowę katedry. W 1795 Kolonię zajęli Francuzi, a w 1815 miasto przyłączono do Prus. W czasie II wojny światowej miasto było silnie bombardowane przez lotnictwo alianckie. Obliczono, że miasto zostało zbombardowane 262 razy. W wyniku bombardowań zginęło 20 tys. osób a centrum miasta zostało zmiecione z powierzchni ziemi. Do najsłynniejszego nalotu doszło 31 maja 1942. W operacji pod kryptonimem "Millenium" wzięło udział 1046 bombowców RAF, które zrzuciły 1455 ton materiałów wybuchowych. Nalot trwał 75 minut w czasie którego zniszczono ok. 300 ha miasta i zginęło 486 osób. Po zakończeniu działań wojennych rozpoczęto odbudowę miasta. Trwała ona aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Po wojnie, stolicą landu Nadrenia Północna-Westfalia został Düsseldorf, a stolicą Niemiec Zachodnich Bonn, mimo że to Kolonia jest największym miastem tego landu. Ciekawsotką jest herb miasta. Trzy korony symbolizują Trzech Króli których miejsce wiecznego spoczynku znajduje się w katedrze. Natomiast jedenaście płomieni nawiązują do Świętej Urszuli księżniczki brytyjskiej, która, za przyjęcie chrześcijaństwa została wraz z 11 tysiącami dziewic zamordowana przez armię Hunów w 383. Czerwień i biel symbolizują przynależność miasta do Hanzy.


1283. Brazylia

Park Narodowy Serra da Capivara jest parkiem narodowym w północno-wschodniej Brazylii. Posiada on wiele prehistoryczne malowideł naściennych. Park powstał w celu ochrony prehistorycznych artefaktów i obrazów tam znalezionych. Stał się obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1991 roku.